Foto Tomasz Rostworowski w 2009 r.; Asystent fotografa Trammer - blogerska tłuszcza
Foto Tomasz Rostworowski w 2009 r.; Asystent fotografa Trammer - blogerska tłuszcza
Trammer - blogerska tłuszcza Trammer - blogerska tłuszcza
1078
BLOG

Krzyżowa ludność starcza i wymierająca

Trammer - blogerska tłuszcza Trammer - blogerska tłuszcza Kultura Obserwuj notkę 35

Na Roztoczu wschodnim, z kamienia wydobywanego w miejscowości Brusno, przez kilka wieków - aż do lat tuż po II wojnie, kiedy  kamieniarstwo bruśnieńskie wraz z Akcją Wisła umarło - produkowano krzyże. Wozak brał na furmankę kilka krzyży i ruszał je sprzedawać na kilkudniową wyprawę. Według Wikipedii w ciągłej sprzedaży krzyże te oferowano np  na jarmarku w Jarosławiu. Wokół Brusna rozciąga się więc znaczny - aż, hen, po Lwów, hen aż po Przemyśl, bogaty w kamienne krzyże, obszar, który można nazwać Kulturą Krzyży z Brusna. (Gdy za tysiące, tysiące lat archeolodzy odkopią ten obszar, to nazwali by go "Kulturą Krzyży z Brusna". Aby im odjąć troszkę pracy, ja już ten obszar nazywam "Kulturą Krzyży z Brusna". Koło krzyży warto wkopać metalowe tabliczki z przesłaniem do archeologów: "Ludzie! Właśnie odkopaliście Kulturę Krzyży z Brusna", która, choć nie istnieje, to Was wita i cieszy się, że ktoś się nią zainteresował. Kultura zaprasza badaczy do pisania o niej doktoratów i habilitacji".) Obecnie, ale nie przed II wojną światową, granica polsko-ukraińska dzieli  obszar Kultury Krzyży z Brusna na dwa obszary.Krzyże służyły jako krzyże wioskowe, i we wsiach polskich, i w ukraińskich, jako krzyże nagrobne na cmentarzach różnych wyznań, i wreszcie jako krzyże dziękczynne - zwykle z podziękowaniem dla cesarza Austrii za zniesienie pańszczyzny. Z wielu wiosek po Drugiej Wojnie i po Akcji Wisła nie zostało nic , ale cmentarze zostały - a na nich stoją krzyże z Brusna. [Tu szacunek dla żołnierzy palących wioski i zaorywujących je, że cmentarze i krzyże przydrożne zostawiali - byli to pewnie jeszcze ludzie, którzy, choć żołnierze tzw Ludowego Wojska Polskiego, wynieśli z domu odruch, że się na krzyż i na grób ręki nie podnosi]. Jest to krzyżowa ludność starcza i  wymierająca, bo krzyże młode już się nie rodzą, a kamień z Brusna nie jest bardzo trwały. Istnieje grupa ludzi ratująca przez odnawianie padłe Krzyże z Brusna czyli przedłużająca ich żywot. Natomiast ludzie, którzy stawiali bruśnieńskie krzyże, gdzie indziej teraz żyją i inne krzyże stawiają (patrz: "Niesłychana atrakcyjność turystyczna Polski").

Zobacz galerię zdjęć:

Foto Tomasz Rostworowski
Foto Tomasz Rostworowski Foto Tomasz Rostworowski Foto Tomasz Rostworowski Foto Tomasz Rostworowski. Krzyż z napisem dziękczynnym z okazji uwolnienia chłopów (po ukraińsku) Foto Tomasz Rostworowski Foto Tomasz Rostworowski. Krzyż z napisem dziękczynnym z okazji zniesienia pańszczyzny (po polsku)

Nie banuję. Kłótnie na blogach, obrzucanie się uszczypliwościami itd - mam za nudne, nierozwijające.Blog prócz tekstów na różne tematy, zawiera także liczne teksty - ze zdjęciami - krajoznawczo-turystyczne, propagujące mniej znane, a ciekawe, rejony Polski.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura